niedziela, 22 lutego 2015

Wyposażenie pojazdu obowiązkowe i zalecane.

   Według przepisów polskiego prawa obowiązkowym wyposażeniem samochodu jest Gaśnica i trójkąt ostrzegawczy.
   Gaśnica musi mieć minimum 1 kg środka gaśniczego, być umieszczona w łatwo dostępnym miejscu i mieć ważny atest.
   Trójkąt ostrzegawczy musi mieć odpowiedniej wielkości powierzchnię odblaskową i atest.
   No i to by było na tyle z obowiązkowego wyposażenia,  uważam jednak, że jest jeszcze kilka rzeczy które mogą się przydać w podróży.
   W wielu krajach obowiązkowa jest apteczka, są nawet takie, które określają przepisami co ma się w niej znajdować, a powinny to być:
-jednorazowe rękawiczki
-maseczkę lub specjalny ustnik do przeprowadzania sztucznego oddychania
-koc termiczny chroniący przed przegrzaniem i wychłodzeniem organizmu
-chustę trójkątną
-bandaż
-kompresy gazowe 
-środek do dezynfekcji.
-plastry z opatrunkiem i bez
-nożyczki lub nóż
-opaski elastyczne i uciskowe 
-agrafki
  Kolejnym ważnym elementem jest koło zapasowe, którego jednak nie zmienimy bez lewarka i klucza.
   W razie awarii niezwykle pomocna może okazać się skrzynka z podstawowymi narzędziami takimi jak płaskie klucze, śrubokręt, kombinerki, młotek, taśma izolacyjna czy plastikowe opaski ściągające. Jeżeli usterka będzie na tyle poważna, że sami sobie z nią nie poradzimy, samochód będzie trzeba holować na warsztat, a do tego potrzebna będzie lina holownicza. Wychodząc na drogę dla poprawy bezpieczeństwa warto założyć kamizelkę odblaskową.
     Nikomu nie życzę żeby się przydał ale polecam zaopatrzyć się w nóż do pasów,  może być pomocny przy wypadku, szczególnie przy dachowaniu.
     Jazda bez świateł lub oświetlenia tablicy może skończyć się dla nas mandatem dlatego warto zaopatrzyć się w podstawowy zestaw żarówek, pasujących do naszego auta - koniecznie trzeba to sprawdzić, bo nie wszystkie samochody mają takie same żarówki oraz zestaw bezpieczników.
   przed zimą do naszego wyposażenia powinno dołączyć jeszcze kilka drobiazgów, o skrobaczce chyba nikomu nie trzeba przypominać ale już o miotełce nie każdy pamięta, a za nie odśnieżony samochód grozi mandat. Warto też wymienić dywaniki z welurowych na gumowe które nie wchłaniają wody, dzięki czemu szyby będą mniej parować. Nie wyobrażam sobie też żeby w samochodzie nie było okularów przeciwsłonecznych przydatnych o każdej porze roku.
    Jeżeli jeździmy trochę więcej i zdarza się nam rozmawiać przez telefon warto pomyśleć o zestawie głośnomówiącym lub chociaż słuchawkach.
   Na koniec jeszcze ciekawe rozwiązanie do utrzymywania porządku w bagażniku jakim są zwykłe linki gumowe z haczykami lub siatka rozciągająca się,  prosty i tani wynalazek a z łatwością przytrzyma na swoim miejscu płyn do spryskiwaczy którego też warto mieć zapas czy codzienne zakupy.
   Jeżeli pomogłem lub masz jakieś uwagi zostaw komentarz pod wpisem będę wdzięczny.

Pozdrawiam

9 komentarzy:

  1. Bardzo dobry przypominający artykuł. jak już mamy wszystko co trzeba wtedy można się zająć odpicowaniem auta. zadbać i gadzety, kosmetyki i co tam się nam jeszcze upatrzy. Aby się miło jeździło.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobra robota. Taka lista przyda się nie jednej osobie. Szczególnie gdy ktoś kupuje swój pierwszy samochód

    OdpowiedzUsuń
  3. Dobry materiał! Każdy powinien ten artykuł przeczytać i zapoznać się z obowiązkowym wyposażeniem samochodu :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Artykuł jak najbardziej pomocny! Każdy kierowca, niezależnie czy sporadycznie przejeżdża krótkie trasy, czy codziennie pokonuje tysiące kilometrów, powinien zadbać o kompleksowe wyposażenie swojego auta.

    OdpowiedzUsuń
  5. W sumie samo wyposażenie jest faktycznie bardzo ważne i muszę przyznać, że ja również o nie dbam. Jednak jeśli ktoś jeździ ciężarówką to na pewno ma tego sporo więcej. Nawet niedawno czytałam na stronie http://www.gazetawielkopolska.pl/mobilny-serwis-tir-poznan/ jak wygląda zasada działania serwisu TIR.

    OdpowiedzUsuń
  6. Faktycznie samo wyposażenie pojazdu musi być na pewno kompletne. Ja jestem zdania, że także powinniśmy wiedzieć co robić w trakcie gdy sprawca kolizji ucieknie z miejsca. Czytałem o tym na stronie https://kioskpolis.pl/co-zrobic-gdy-sprawca-ucieknie-z-miejsca-kolizji/ i myślę, że ta kwestia jest niezwykle ważna.

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo ciekawy artykuł. Jestem pod wielkim wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  8. Jak najbardziej należy pamiętać o tych kwestiach tym bardziej jeśli przytrafi nam się jakaś awaria pojazdu na drodze. W takich sytuacjach ja również od razu dzwonię po pomoc drogową https://holowanie.i-poznan.pl/ aby być jak najszybciej zholowanym.

    OdpowiedzUsuń