piątek, 24 kwietnia 2015

Jaka jest odpowiedzialność za samochód służbowy?


  
Udostępnianie samochodu pracownikowi to coraz częstsze zjawisko,  żaden przedstawiciel handlowy czy zaopatrzeniowiec nie wyobraża sobie pracy bez samochodu ale i pracownicy biurowi mają do dyspozycji auto, nie wspomnę już nawet o kierownikach, dyrektorach czy menadżerach.

   Sposobów korzystania z samochodu służbowego jest wiele: jeden do dyspozycji kilku osób,  samochód na wyłączność podczas godzin pracy czy też do dyspozycji również po godzinach. Podobno są nawet tacy szczęśliwcy którzy nie muszą rozliczać się z paliwa wykorzystanego prywatnie.

   Niestety razem z wszystkimi przywilejami korzystania z firmowego auta musimy zaakceptować też pewne zobowiązania. I tu nasuwa się pytanie - za co musimy zapłacić, a za co nie ?

   Znaczna większość firm wykupuje na samochody ubezpieczenie Autocasco,  jeżeli samochód z którego korzystamy takie posiada to pokryje ono koszty ewentualnej naprawy,  jednak nawet wtedy pracodawca może obciążyć nas kosztami takimi jak np samochód zastępczy jeżeli polisa go nie obejmuje. Tak jak i domagać się rekompensaty za straty poniesione przez to, że samochód stoi w warsztacie zamiast zarabiać czy utratę jego wartości.

   W gorszej sytuacji są Ci których auto ma samo OC,  jeżeli spowodują wypadek pracodawca będzie domagał się pokrycia kosztów naprawy. To samo tyczy się kradzieży - Jeżeli auto zginie w czasie gdy jest w użytkowaniu pracownika, będzie on odpowiadał finansowo.

   Najgorszy scenariusz to taki, że uderzymy samochodem służbowym w inny pojazd tej samej firmy - w takim wypadku ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania za żaden z pojazdów, a pracodawca będzie domagał się od nas naprawy.

   Kodeks pracy ogranicza odpowiedzialność finansową pracownika do wysokości równowartości trzech pensji jakie pracownik otrzymywał w momencie zdarzenia ale tylko pod warunkiem, że kolizja była spowodowana nieumyślnie, jeżeli pracodawca udowodni nam, że rozbiliśmy samochód celowo - pokryjemy wszystkie jego straty. Coraz częściej też pracodawcy podpisują umowę z pracownikiem o powierzeniu mienia - wówczas pracownik odpowiada za wszystkie spowodowane straty.

   Podsumowując - samochód firmowy do dyspozycji to bardzo wygodny dodatek, trzeba jednak pamiętać,  że to nie nasz prywatny pojazd i w razie wypadku szef może nas obciążyć sporymi kosztami. Zastanówmy się dobrze przed podpisaniem umowy o powierzeniu mienia, może da się przekonać szefa do wykupienia ac? 

54 komentarze:

  1. Tak, dobry dodatek ale trzeba uważać dwa razy bardziej niż przy swoim.

    OdpowiedzUsuń
  2. nie wiedziałem że uderzenie w drugie auto z tej samej firmy powoduje takie problemy...niezłe

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety, ubezpieczalnie nie chcą wtedy płacić, tak samo jeśli w rodzinie mąż wjedzie w żonę czy brat w siostrę - to samo nazwisko i będzie problem z ododszkodowaniem

      Usuń
  3. Wszystko zależy od zasad, jakie są podpisywane z firmą. kilka dni temu odbyły się targi motoryzacji i biznesu, dotyczyły właśnie zarządzania flotą i nowych kierunków w jakim się rozwijają

    OdpowiedzUsuń
  4. Dużo pracowników nie dba o samochody służbowe..

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja mam samochód służbowy i to na niemieckiej rejestracji, ostatnio nawet się zastanawiałem ile kosztuje ubezpieczenie oc w niemczech. okazało się,że nie ma takiej różnicy pomiędzy polską a niemcami o dziwo.

    OdpowiedzUsuń
  6. Służbowe auto to jest wyczynowe auto, zawsze. Nie będę piłował firmówki, nie powiedział jeszcze nikt nigdy :D

    OdpowiedzUsuń
  7. O kurczę, nie wiedziałam że aż tak to wygląda. Chyba przestanę nad używać auta służbowego.

    OdpowiedzUsuń
  8. Ja bardzo uważam na autko mojego szefa :p

    OdpowiedzUsuń
  9. Oj auto służbowe to nie tylko przyjemność i prezencja, ale i duża odpowiedzialność. Miałam zaszczyt takie mieć i bardzo to przeżywałam.

    OdpowiedzUsuń
  10. To chyba lepiej w pakiecie wykupić OC+AC. Taniej wyjdzie jeśli poszuka się przez porównywarkę ubezpieczeń https://porownywarka-oc-ac.pl/ . To jest chyba najlepsza metoda na znalezienie najtańszej dostępnej polisy, w końcu w jednym miejscu można porównać oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych

    OdpowiedzUsuń
  11. Sprawdźcie sobie jeszcze w jakich sytuacjach można odebrać, a nawet powinno się odebrać samochód pracownikowi. https://dobraflota.pl/artykuly-specjalistyczne/samochod-sluzbowy-odebranie-go-pracownikowi

    OdpowiedzUsuń
  12. Dobry wpis! Warto wiedzieć, jaka odpowiedzialność spoczywa na kierowcy, który jeździ samochodem służbowym

    OdpowiedzUsuń
  13. U mnie w firmie mandat płaci firma, jeśli został on otrzymany podczas pracy, w miejscu wyładowywania towaru. Na stronie https://zaplacmandat.pl można taki mandat zapłacić bardzo szybko i bez żadnych kłopotów. Strona oferuje niską prowizję, co pozwala na naprawdę szybkie załatwienie całej sprawy.

    OdpowiedzUsuń
  14. Na dobrą sprawę firma powinna mieć wykupione wszelkie możliwe ubezpieczenia jeżeli jest to auto firmowe i sam kierowca niewiele powinien się tym martwić. Tym bardziej, że np. dziś ubezpieczenie AC https://kioskpolis.pl/ubezpieczenie-ac/ jest naprawdę w bardzo przystępnych cenach.

    OdpowiedzUsuń
  15. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  16. Ja sobie już trochę przeanalizowałam jak to wygląda z tymi ubezpieczeniami i wychodzi na to że najkorzystniejszy jest kalkulator OC AC https://kioskpolis.pl/kalkulator-oc-ac/ . Tutaj zawsze znajdę tańszą opcję niż tę którą proponuje mi agent

    OdpowiedzUsuń
  17. No to na pewno, agenci też swój procent biorą, też online jest taniej. Mój ojciec korzysta z tej strony http://kompleksowaochrona.pl/ i mówił że w stosunku do zeszłego roku udało mu się o jakieś 400zł obniżyć składkę co moim zdaniem jest dużą sumą

    OdpowiedzUsuń
  18. Jestem pod wrażeniem. Świetny artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  19. W moim przypadku i tak każde auto jest dobrze ubezpieczone więc nie mam czym się przejmować. Nawet każdy mój samochód prywatny ubezpieczam poprzez https://kioskpolis.pl/ i jestem przekonany, że ta forma ubezpieczenia jest zdecydowanie najlepsza.

    OdpowiedzUsuń
  20. W sumie mnie takie rzeczy nie dotyczą gdyż nie posiadam u siebie samochodu służbowego. Jak dla mnie bardzo ważną kwestią jest to, żeby posiadać sprawdzone ubezpieczenie na życie https://cuk.pl/ubezpieczenia/zycie-i-zdrowie/na-zycie i żyć o wiele spokojniej.

    OdpowiedzUsuń
  21. Jestem bardzo ciekawa, czy to samo dotyczy samochód wynajmowanych? Niebawem planuję skorzystać z oferty VIP Limuzyny i chciałabym się dowiedzieć, jak to wygląda w praktyce.

    OdpowiedzUsuń
  22. Przydatne informacje i porady. Wszystko co ważne w jednym miejscu

    OdpowiedzUsuń
  23. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń
  24. No myślę, że tutaj chyba wiele się nie zmienia w przypadku samochodu prywatnego. Ja natomiast zastanowiłbym się nad ubezpieczeniem AC (bo OC jest obowiązkowe), z tego względu, że samochodem poruszać będą się różne osoby i to bardzo często. A warunki na drogach są różne i zawsze może dojść do stłuczki i wypadku.

    OdpowiedzUsuń
  25. I dlatego tak niezwykle ważne jest, aby mieć odpowiednie ubezpieczenie.

    OdpowiedzUsuń
  26. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  27. Poruszając się autem służbowym warto zachować ostrożność.

    OdpowiedzUsuń
  28. Poradnik jak najbardziej przydatny

    OdpowiedzUsuń
  29. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  30. Najgorzej jak pracownik na starcie nie zostaje poinformowany w tym temacie. Skorzysta z auta i nie wie co w razie stłuczki, wypadku z jego winy. Dużo też zależy od samego pracodawcy w tym temacie. Jak się wtedy zachowa wobec pracownika.

    OdpowiedzUsuń
  31. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  32. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  33. 25 yrs old VP Quality Control Alic Kleinfeld, hailing from Clifford enjoys watching movies like Prom Night in Mississippi and Glassblowing. Took a trip to Monastery and Site of the Escurial and drives a Fox. zobacz na tej stronie internetowej

    OdpowiedzUsuń
  34. miło sie czyta takie blogi

    OdpowiedzUsuń
  35. Dużo ciekawych treści na Twoim blogu

    OdpowiedzUsuń
  36. Świetny i bardzo wartościowy wpis. Podoba mi się.

    OdpowiedzUsuń

  37. Wpis zawiera bardzo ciekawe informacje

    OdpowiedzUsuń
  38. No z pewnością trzeba wziąć pod uwagę to, że takie samochody mają odpowiednie ubezpieczenia, ale nie są one naszą własnością, więc trzeba o nie dbać. Takie auto umożliwia też nam pracę, dlatego ogromnym plusem jest to, jeśli pracodawca umożliwia wybranie konkretnego samochodu.

    OdpowiedzUsuń
  39. Mnie raczej takie kwestie nie dotyczą i jestem zdania, ze również całkiem ważnym jest to aby wiedzieć komu zlecić profesjonalny transport maszyn budowlanych. Jeżeli chodzi o mnie to ja skorzystałem z usług firmy https://transportmaszynpoznan.com/ i to było najlepsze rozwiązanie.

    OdpowiedzUsuń
  40. Co do kwestii ubezpieczeń OC to bardzo pomocne są porównywarki online np. https://inszury.pl/ bo można sobie w jednym miejscu sprawdzić jak wyglądają ceny u różnych ubezpieczycieli. A rozbieżność potrafi być naprawdę spora

    OdpowiedzUsuń
  41. Chętnie wykorzystam zdobyte tu informacje w praktyce.

    OdpowiedzUsuń