piątek, 3 kwietnia 2015

Jak dbać o silnik?


 Nie ważne czy kupujemy nowy samochód prosto z salonu czy kilkuletni używany,  jeżeli chcemy żeby służył nam długo i bezawaryjnie należy o niego zadbać.
 

   Jednym z najważniejszych i najdroższych w naprawie elementów jest silnik. Niestety minęły już czasy bezawaryjnych jednostek, dzisiejsze silniki są bardziej podatne na usterki, a ich żywotność znacznie się zmniejszyła.    

   Raczej mało prawdopodobne żeby któryś z dzisiejszych samochodów przejechał 500 000 km bez remontu, dlatego uważam, że należy dbać o silnik bardziej niż w "starym dieselu".

   Co w takim razie należy zrobić żeby wydłużyć życie naszego auta ?

   Po pierwsze dbać o regularne wymiany oleju co 10-15 tys km lub przynajmniej raz w roku i wlewać olej dobrej jakości - słabe smarowanie może być zabójcze dla silnika.

   Po odpaleniu samochodu, gdy silnik jest zimny nie wolno "wkręcać" go na wysokie obroty - olej nie zdążył jeszcze nasmarować wszystkich elementów.

   Nie jeździć na wysokich obrotach i niskim biegu przez długi czas , ani na niskich obrotach i wysokim biegi - to znacznie skraca życie auta.

   dbać o regularną wymianę paska rozrządu - w większości samochodów pęknięcie paska wiąże się z kapitalnym remontem silnika lub jego wymianą.

   Sprawdzać regularnie poziom płynów eksploatacyjnych (chłodniczy, hamulcowy,  olej)

   Nie naciskać bez potrzeby sprzęgła w trakcie jazdy,  najlepiej nie trzymać nogi na pedale sprzęgła - prowadzi to do jego szybkiego zużycia

   Unikać jazdy na bardzo krótkich dystansach - silnik nie lubi pracować na zimno, a do tego jeżeli posiadasz filtr DPF to taka jazda go zapycha.

   Wymieniać regularnie filtry (powietrza, paliwa, kabinowy)

   Nie należy też gasić gorącego silnika odrazu po zatrzymaniu, szczególnie jeżeli posiada on turbinę - osiąga ona bardzo wysokie temperatury, a przez zgaszenie silnika nie może się wystudzić dlatego po zatrzymaniu silnik powinien zostać włączony na wolnych obrotach przez minimum 1-1.5 min.

   Stosowanie się do tych kilku prostych wskazówek pozwoli nam cieszyć się długo sprawnym autem i pomoże zaoszczędzić na drogich naprawach.


Przeczytaj również :
Jak rozpoznać lakierowany element
Czego można dowiedzieć się z szyb i tabliczki znamionowej?
Diesel czy benzyna
Instalacja LPG

3 komentarze:

  1. "Sprawdzać regularnie poziom płynów eksploatacyjnych" - zawsze powtarzam to wszystkim dookoła!

    OdpowiedzUsuń
  2. A jeśli ktoś nie dba o silnik... zawsze można oddać nam samochód do naprawy.

    OdpowiedzUsuń