Nie ważne czy kupujemy nowy samochód prosto z salonu czy kilkuletni używany, jeżeli chcemy żeby służył nam długo i bezawaryjnie należy o niego zadbać.
Jednym z najważniejszych i najdroższych w naprawie elementów jest silnik. Niestety minęły już czasy bezawaryjnych jednostek, dzisiejsze silniki są bardziej podatne na usterki, a ich żywotność znacznie się zmniejszyła.
Raczej mało prawdopodobne żeby któryś z dzisiejszych samochodów przejechał 500 000 km bez remontu, dlatego uważam, że należy dbać o silnik bardziej niż w "starym dieselu".
Co w takim razie należy zrobić żeby wydłużyć życie naszego auta ?
Po pierwsze dbać o regularne wymiany oleju co 10-15 tys km lub przynajmniej raz w roku i wlewać olej dobrej jakości - słabe smarowanie może być zabójcze dla silnika.
Po odpaleniu samochodu, gdy silnik jest zimny nie wolno "wkręcać" go na wysokie obroty - olej nie zdążył jeszcze nasmarować wszystkich elementów.
Nie jeździć na wysokich obrotach i niskim biegu przez długi czas , ani na niskich obrotach i wysokim biegi - to znacznie skraca życie auta.
dbać o regularną wymianę paska rozrządu - w większości samochodów pęknięcie paska wiąże się z kapitalnym remontem silnika lub jego wymianą.
Sprawdzać regularnie poziom płynów eksploatacyjnych (chłodniczy, hamulcowy, olej)
Nie naciskać bez potrzeby sprzęgła w trakcie jazdy, najlepiej nie trzymać nogi na pedale sprzęgła - prowadzi to do jego szybkiego zużycia
Unikać jazdy na bardzo krótkich dystansach - silnik nie lubi pracować na zimno, a do tego jeżeli posiadasz filtr DPF to taka jazda go zapycha.
Wymieniać regularnie filtry (powietrza, paliwa, kabinowy)
Nie należy też gasić gorącego silnika odrazu po zatrzymaniu, szczególnie jeżeli posiada on turbinę - osiąga ona bardzo wysokie temperatury, a przez zgaszenie silnika nie może się wystudzić dlatego po zatrzymaniu silnik powinien zostać włączony na wolnych obrotach przez minimum 1-1.5 min.
Stosowanie się do tych kilku prostych wskazówek pozwoli nam cieszyć się długo sprawnym autem i pomoże zaoszczędzić na drogich naprawach.
Przeczytaj również :
Jak rozpoznać lakierowany element
Czego można dowiedzieć się z szyb i tabliczki znamionowej?
Diesel czy benzyna
Instalacja LPG
Przeczytaj również :
Jak rozpoznać lakierowany element
Czego można dowiedzieć się z szyb i tabliczki znamionowej?
Diesel czy benzyna
Instalacja LPG
"Sprawdzać regularnie poziom płynów eksploatacyjnych" - zawsze powtarzam to wszystkim dookoła!
OdpowiedzUsuńA jeśli ktoś nie dba o silnik... zawsze można oddać nam samochód do naprawy.
OdpowiedzUsuńW pełni się z tymi wskazówkami zgadzam
OdpowiedzUsuńWartościowe informacje
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis
OdpowiedzUsuńPodoba mi się ten wpis
OdpowiedzUsuńBardzo interesujący wpis
OdpowiedzUsuń