czwartek, 9 kwietnia 2015

Stłuczka - co robić?

Co robić gdy przydarzy się nam kolizja ?

   Na naszych drogach jeździ coraz więcej samochodów, a ich kierowcom coraz bardziej się spieszy co każdego dnia prowadzi do wielu niebezpiecznych sytuacji, skutkiem czego są liczne kolizje i wypadki. Taka sytuacja może spotkać każdego z nas,  pytanie czy każdy będzie wiedział jak się zachować?
  Może zacznijmy od tego jak zakwalifikować nasze zdarzenie :- Kolizja ma miejsce wtedy jeżeli uszkodzeniu ulegną tylko rzeczy materialne (samochody, znaki, budynki itd),  nie ma ofiar śmiertelnych ani nikt nie został ranny. Nie ma wtedy obowiązku wzywania policji,  jeżeli obie strony dogadają się kto ponosi odpowiedzialność, można zakończyć zdarzenie napisaniem oświadczenia (o tym co powinno się znaleźć w oświadczeniu napisze za chwile). Można też usunąć pojazdy w bezpieczne miejsce żeby nie utrudniały ruchu.

- Wypadek natomiast to już poważniejsza sprawa,  ma on miejsce wtedy gdy w zdarzeniu przynajmniej jedna osoba została ranna lub zginęła, nie wolno wtedy przesuwać pojazdów, należy rozstawić trójkąt ostrzegawczy, niezwłocznie udzielić pomocy rannym oraz wezwać policję i pogotowie, a jeżeli jest taka potrzeba to również straż pożarną.

   Przejdźmy dalej, mieliśmy stłuczkę :


- po pierwsze gasimy silnik i wyciągamy kluczyki! - To bardzo istotne z dwóch względów, zapobiegamy uszkodzeniu silnika czy zapaleniu się samochodu oraz zmniejszamy ryzyko kradzieży (złodzieje prowokują delikatną stłuczkę, czekają aż kierowca wysiądzie po czym odjeżdżają jego samochodem)

- Sprawdzamy czy nikomu się nic nie stało - Jeżeli są ofiary to wzywamy staż, policję oraz udzielamy pomocy, jeżeli nie to przechodzimy do kolejnego etapu.

- Bardzo ważny punkt! Robimy dokładne zdjęcia, tak żeby było widać uszkodzenia pojazdów oraz kierunek jazdy, ustawienie itd 

- Jeżeli pojazdy są na tyle sprawne żeby się poruszać i nie było ofiar to zjeżdżamy na bok żeby nie blokować drogi,  w innym wypadku ustawiamy trójkąt ostrzegawczy. 

  Dalsze kroki zależą od tego czy sprawca poczuwa się do winy, jeżeli wasze wersje wydarzeń się pokrywają pozostaje sprawdzić dokumenty i spisać szczegółowe oświadczenie,  natomiast jeśli wina jest sporna, kierowca nie chce pokazać dokumentów lub czuć od niego alkohol należy wezwać policję.

Co powinno znaleźć się w oświadczeniu ?

  1. Dane  uczestników kolizji (imię, nazwisko, adres, telefon)
  2. Dane dotyczące prawa jazdy (numer prawa jazdy, kategoria, data wydane, data ważności)
  3. Dane ubezpieczycieli (numer polisy OC, nazwa firmy)
  4. Opis zdarzenia (W którym kierunku jechały pojazdy, gdzie doszło do zderzenia)
  5. Dane świadków - przede wszystkim nr telefonu 
  6. Szkody powstałe na samochodach
  7. Szkic miejsca zdarzenia
  8. podpis uczestników kolizji na każdej stronie oświadczenia.
  Jeżeli mamy już gotowe oświadczenie to w zasadzie koniec czynności na miejscu kolizji,  jeżeli samochód nadaje się do dalszej jazdy możemy odjechać, jeżeli nie to wzywamy lawetę (koszt zwróci nam ubezpieczyciel sprawcy, jeżeli my jesteśmy winni to warto mieć w takich momentach ubezpieczenie Assistance

   Na tym jednak nie koniec, teraz wszystko zależy od tego czy jesteśmy winni czy poszkodowani.

Załóżmy, że jesteśmy stroną która jest poszkodowana w tym zdarzeniu. Musimy się zwrócić do ubezpieczyciela sprawcy o przeprowadzenie oględzin pojazdu i wypłatę odszkodowania lub naprawę bezgotówkową w wybranym przez nas warsztacie (niektóre firmy ubezpieczeniowe zaczynają wprowadzać bezpośrednią likwidację szkód - można wycenić i zlikwidować szkodę u własnego ubezpieczyciela, a on ściągnie regresem należność od towarzystwa w którym ubezpieczony jest sprawca)

   Jeżeli jesteśmy sprawcą kolizji to nasz ubezpieczyciel zwróci się o potwierdzenie wersji wydarzeń i niestety jeżeli nie wykupiliśmy ubezpieczenia z ochroną zniżek naliczy nam zwyżkę przy zawieraniu kolejnej polisy.
To by było na tyle, są to podstawowe czynności po stłuczce o których warto pamiętać. Mam nadzieję, że nikomu nie przyda się ta wiedza ;-)


Przeczytaj również :
Jak dbać o silnik ?
Parujące szyby
Jak rozpoznać lakierowany element
Czego można dowiedzieć się z szyb i tabliczki znamionowej?
Diesel czy benzyna
Instalacja LPG

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz