czwartek, 12 lutego 2015

Odbiór samochodu z warsztatu


   Nikt nie jest idealny i każdemu z nas może przydarzyć się przygoda, po której trzeba będzie odwiedzić warsztat lakierniczy. Niestety niektóre warsztaty tylko z nazwy zajmują się naprawą, a w rzeczywistości niszczą samochody chcąc zarobić jak najwięcej pieniędzy.
   Najprostszym, a zarazem najskuteczniejszym kryterium wyboru warsztatu jest opinia innych, pośpiech jest niewskazany i warto popytać znajomych lub poczytać w internecie na temat pobliskich lakierni. Często zdarza się, że najdroższy warsztat wcale nie jest najlepszy, a nawet niektóre autoryzowane serwisy pozostawiają wiele do życzenia.
   Jeżeli udało nam się wybrać warsztat i odstawić do niego samochód, kolejnym krokiem będzie jego odebranie. Nawet jeżeli wszystkie opinie były pochlebne należy dokładnie sprawdzić samochód po naprawie. Istotną sprawą jest zrobienie zdjęć w trakcie zostawiania samochodu żeby nikt nam nie wmówił jakiegoś uszkodzenia którego wcześniej nie było.
   Podobnie jak przy zakupie nigdy nie odbieramy mokrego samochodu, z pozoru nie groźne krople wody potrafią ukryć wiele niedociągnięć.
   Przejedź ręką po lakierowanym elemencie w poszukiwaniu nie spolerowanych wtrąceń.
   Przyjrzyj się dokładnie odcieniowi sąsiednich elementów w poszukiwaniu różnicy - czasem lakiernik twierdzi, że kolor jak wyschnie to jeszcze "dojdzie" co oczywiście jest bzdurą.
   Jeżeli widoczna jest wewnętrzna strona elementu (np przednie błotniki) sprawdź czy zostały od środka zakonserwowany  chociaż zwykłym podkładem, a najlepiej środkiem do konserwacji (np baranek lub fluidol).
   Sprawdź spasowanie elementów, czy szpary są równe i nic na siebie nie nachodzi.
   Przyjrzyj się krawędzią czy są domalowane oraz czy cały element ma wszędzie jednakową strukturę.
   Jeżeli wymieniane były np drzwi klapa lub szyba to musiały zostać zdjęte elementy tapicerki,  zobacz czy wszystko wróciło na swoje miejsce, czy solidnie się trzyma i nie zostało uszkodzone.
   Na koniec obejrzyj samochód do okoła, jeżeli nie widać uszkodzeń których nie było wcześniej naprawę można uznać za wykonaną poprawnie. 
   Aha, jeszcze jedno, przejrzyj rzeczy pozostawione w samochodzie, płyty, okulary, słuchawki, niestety czasem lubią się "zgubić", a najlepiej zabierz wszystko z samochodu przed oddaniem na warsztat. 

   Jeżeli pomogłem lub masz jakieś uwagi zostaw komentarz pod wpisem będę wdzięczny.
Pozdrawiam

1 komentarz: