sobota, 14 lutego 2015

Historia samochodów.

Samochód w dzisiejszych czasach posiada prawie każdy, nie jest to niczym dziwnym ale ciekawe ile osób wie kto stworzył pierwsze auto lub kiedy powstał silnik diesla?

   Pierwszym pojazdem mechanicznym był wojskowy ciągnik zbudowany przez Nicolasa Cugnot w 1770r, a pierwszy wynalazek który można nazwać samochodem powstał w 1885 roku i był to trójkołowiec wymyślony w Niemczech przez Carla Benz. Rok później panowie Gottlieb Daimler i Wilhelm Maybach zaczęli produkcję pojazdów wzorowanych na lekkich bryczkach konnych.
   W dzisiejszych czasach nikt nie wyobraża sobie jeździć bez opon a zawdzięczamy to Panu Johnowi Dunlop który w roku 1888 wynalazł pierwszą oponę pneumatyczną.
   Dopiero w 1907r Henry Ford rozpoczął produkcję pierwszego seryjnego samochodu, a był to Ford T, wyprodukowano ponad 15 mln egzemplarzy.
   Pierwsze nadwozie o konstrukcji samonośnej jakie produkuje się do dziś powstało w 1922r i była to Lancia Lambda, a pierwszy Diesel to Mercedes 260D z 1932.
   Pierwsza Warszawa powstała w 1951r a sześć lat później linię produkcyjną opuściła pierwsza Syrena.
   Pierwszy silnik o zapłonie iskrowym (benzynowy) zaprojektował Nikolaus August Otto w 1862 roku, a pierwotnym paliwem był gaz świetlny. Otto wraz z Eugenem Langen'em założyli firmę N.A Otto & Cie, z której powstała spółka Deutz AG najstarszy producent silników na świecie. W 1877 Otto wraz z Wilhelmem Maybachem opatentował niezawodny silnik zasilany benzyną,  patent ten stracił w 1886 roku co zapoczątkowało światowy bum w konstruowaniu silników trwający aż do dziś.
   W  1893 roku został opatentowany przez Rudolfa Diesla pierwszy silnik o zapłonie samoczynnym. W 1897 otrzymał w Paryżu nagrodę grand prix za pierwszy dwucylindrowy silnik o zapłonie samoczynnym który co ciekawe zaraz po wystawie trafił do warszawskiego hotelu Bristol aby napędzać prądnice elektrowni. Silnik był strasznie toporny, wadliwy i trudny w obsłudze.
   Wynalezienie w 1910 hydraulicznego systemu wtrysku przez Jamesa Mc Kechnie zapoczątkowało szybszy rozwój jednostek wysokoprężnych.
   Pierwszy Diesel w samochodzie ciężarowym został zamontowany w 1923r a w osobówce 1936. W 1993 została opatentowana przez Fiata technologia common rail.
Juz w roku 2004 samochody z silnikami diesla stanowiły połowę rynku europejskiego.
   No i to by było na tyle, mam nadzieje, że kogoś zaciekawił ten artykuł, jeżeli tak to zostaw komentarz żebym wiedział, że nie piszę tylko dla siebie.
Pozdrawiam 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz