środa, 11 marca 2015

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)

  Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują wiele rodzai ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej, nas interesują dziś te związane z pojazdami mechanicznymi. 



   Każdy pojazd, który został dopuszczony do ruchu musi posiadać OC na podstawie którego zakład ubezpieczeniowy zobowiązuje się do naprawy szkód wyrządzonych osobą trzecim przez pojazd który jest przedmiotem ubezpieczenia.

    Kwota do jakiej ubezpieczyciel pokryje koszty (suma gwarancyjna) jest określona przepisami i taka sama dla wszystkich towarzystw,  wynosi ona do 1 mln euro dla szkód na mieniu i do 5 mln euro dla szkód osobowych. 

   W wyjątkowych sytuacjach np jeżeli sprawca wypadku był pod wpływem alkoholu, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania lub też wypłacić je i domagać się zwrotu od ubezpieczonego całej kwoty odszkodowania (regres ubezpieczeniowy). 

   Umowa ubezpieczenia OC zawierana jest na 12 miesięcy po za kilkoma wyjątkami, takimi jak samochody zarejestrowane czasowo lub za granicą czy też polisy zawierane przez firmy pośredniczące w sprzedaży aut. 

   Na wysokość składki ubezpieczenia ma wpływ wiele czynników, są to między innymi :
- Wiek kierowcy
Suma lat bezszkodowej jazdy
- Ilość zniżek
- Rodzaj pojazdu (osobowe, ciężarowe)
- Przeznaczenie (prywatne, firmowe, taxi itd )
- Pojemność silnika
- Region rejestracji (im większy współczynnik wypadków tym wyższa składka)

   W przypadku zakupu samochodu umowa OC przechodzi wraz z nim na nowego właściciela ale ubezpieczyciel może przeliczyć składkę i zażądać dopłaty jeżeli nowy właściciel ma np mniej zniżek niż poprzedni. Jeżeli kupujący zdecyduje się wypowiedzieć umowę OC to poprzedni właściciel otrzyma zwrot za niewykorzystaną część składki.

   Jeżeli zapomnisz o wykupieniu polisy może Cię spotkać przykra niespodzianka,  za brak OC przewidziane są ustawowo kary i to nie małe, uzależnione są one od płacy minimalnej i wynoszą maksymalnie:
- Samochody ciężarowe 300% płacy minimalnej
- Samochody osobowe 200%
- Motocykle, skutery itd 30%

   Wysokość kary jest uzależniona od długości okresu bez ubezpieczenia i na rok 2015 wygląda tak :

Dla samochodów ciężarowych
- brak OC do 3 dni 1050 zł
- od 4 do 14 dni 2652 zł
- Powyżej 14 dni 5250 zł
Dla samochodów osobowych
- Brak OC do 3 dni 700 zł
- Od 4 do 14 dni 1750 zł
- Powyżej 14 dni 3500 zł
Dla pozostałych pojazdów
- Brak OC do 3 dni 117 zł
- od 4 do 14 dni 292 zł
- Powyżej 14 dni 583 zł

   Jak widać nie opłaca się jeździć bez ubezpieczenia,  ściganiem właścicieli pojazdów, którzy "zapomnieli" zapłacić OC zajmuje się ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny i z roku na rok ma coraz większą skuteczność.

Więcej o ubezpieczeniach przeczytasz w tych artykułach :

    
  Jeżeli masz jakieś uwagi zostaw komentarz pod wpisem będę wdzięczny.
Pozdrawiam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz