piątek, 20 marca 2015

Jak przygotować auto do podróży?

Jak przygotować auto do podróży?

   Decydując się na wyjazd samochodem w dalszą trasę należy dołożyć wszelkich starań aby nasz pojazd nie zaskoczył nas niemiło, przecież każdy chce dojechać do celu i wrócić bez zbędnych wydatków i wizyt w warsztacie.


   Teoretycznie użytkujemy samochód na codzień wiec jest sprawny,  jednak z własnego doświadczenia wiem, że regularne przeglądanie części eksploatacyjnych i ogólnego stanu samochodu nie zawsze wychodzi. 

   Jeżeli uważasz, że jesteś pewny swojego samochodu, a jego stan sprawdzasz na bieżąco to z czystym sumieniem możesz odpuścić sobie dalszą część artykułu ale jeśli właśnie pojawiły się wątpliwości i nie możesz sobie przypomnieć kiedy ostatnio zaglądałeś pod maskę to poświęć mi jeszcze kilka minut.

   Żeby udało się zmniejszyć ryzyko awarii trzeba przed podróżą dokładnie przejrzeć samochód.

   Najprostszym rozwiązaniem jest wizyta na warsztacie lub stacji diagnostycznej, jednak wiąże się ona z wydatkami, a przy odrobinie chęci możemy taki przegląd wykonać sami.

   Na początek obejrzyj samochód wokół, sprawdź działanie wszystkich świateł (postojowe, mijania, drogowe, kierunkowskazy, stop, halogeny, przeciwmgielne)oraz podświetlenie tablicy rejestracyjnej.

   Sprawdź stan opon,  bieżnik musi ścierać się równomiernie i mieć minimum 3 mm wysokości. Zobacz czy nie ma żadnych guzów ani innych uszkodzeń mechanicznych (pęknięć, przecięć). Sprawdź ciśnienie i wyrównaj do takiego jakie zaleca producent - naklejkę z zalecanymi wartościami znajdziesz w drzwiach kierowcy lub pod klapką wlewu paliwa. Uwaga! Nie zapomnij sprawdzić koła zapasowego.

   Bardzo ważną sprawą w trakcie podróży są hamulce - podnieś każde koło do góry na lewarku i sprawdź czy swobodnie się obraca, nie słychać żadnych pisków lub tarcia. Ściągnij koło sprawdź stan klocków i tarcz hamulcowych. Naciśnij kilka razy mocno hamulec, sprawdź czy pod spodem nie ma żadnych wycieków.

   Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie węży i układu chłodzenia - węże nie mogą być sparciałe ani popękane, wszelkie uszkodzone należy wymienić na nowe. Zobacz czy nie widać nigdzie wycieków z chłodnicy lub zbiorniczka wyrównawczego. W razie potrzeby uzupełnij płyn chłodniczy. Nagrzej silnik i sprawdź czy wentylator chłodnicy włącza się i działa poprawnie.  Przy okazji sprawdź działanie klimatyzacji, nie jest ona niezbędna ale napewno umili podróż.

   Obejrzyj paski klinowe czy nie są wytarte lub postrzępione,  sprawdź kiedy był wymieniany rozrząd i olej, zajrzyj też do filtra powietrza i kabinowego. Uzupełnij płyny - hamulcowy, hydrauliczny i płyn do spryskiwaczy.

   Sprawdź połączenia elektryczne - czy kostki nie są luźne a przewody zaśniedziałe,  zwróć uwagę na klemy akumulatora,  jeżeli akumulator nie jest bezobsługowy to uzupełnij braki w elektrolicie wodą destylowaną.

   Na koniec jeszcze uzupełnij podstawowe narzędzia i wyposażenie niezbędne o którym przeczytać można w tym artykule. Pomyśl też o mapie lub GPS.

   Tak przygotowany samochód nie powinien mieć problemów z pokonaniem nawet najdłuższej trasy.


Przeczytaj również :
Jak rozpoznać lakierowany element
Czego można dowiedzieć się z szyb i tabliczki znamionowej?
Diesel czy benzyna
Instalacja LPG

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy post. Najwięcej wypadków i nieoczekiwanych historii dzieje się właśnie podczas dalekich podróży.

    OdpowiedzUsuń