wtorek, 10 marca 2015

Ubezpieczenia komunikacyjne


  Ubezpieczenia komunikacyjne należą do grupy ubezpieczeń majątkowych, reguluje je ustawa z dnia 22.05.2003r o ubezpieczeniach obowiązkowych i ubezpieczeniowym funduszu gwarancyjnym oraz kodeks cywilny. Objęte są nimi pojazdy mechaniczne poruszające się po lądzie.

   Wyróżniamy dwa rodzaje ubezpieczeń, są to :
- Obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) które musi posiadać każdy pojazd dopuszczony do ruchu.
-ubezpieczenia dobrowolne, takie jak :
Auto casco (AC)
Następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)
Mini casco (mini ac)
Assistance
Ubezpieczenie ochrony prawnej
Wszelkie dodatkowe ubezpieczenia np opon czy szyb.
   Nie będę się dziś rozpisywać nad zakresem każdej z opcji ubezpieczeń, poświęce im oddzielne artykuły.
   Każdy posiadacz pojazdu musi wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC, do którego może dokupić interesujące go opcje dodatkowe, kierowca sam musi wybrać zakres jakim chce objąć samochód i na jaki go stać,  niestety często te dwie sprawy nie idą w parze.
   Sprzedażą ubezpieczeń zajmują się agenci poszczególnych zakładów oraz brokerzy którzy mają ofertę kilku lub nawet kilkunastu firm.
   Ciekawą i coraz popularniejszą opcją jest wykupienie ubezpieczenia przez internet,  korzystając z porównywarki cen mamy pełną ofertę większości ubezpieczycieli bez wychodzenia z domu, a dodatkowo cena jest niższa ponieważ nie płacimy prowizji dla agenta. Wszelkie dokumenty dostajemy drogą elektroniczną i są one ważne zaraz po wydrukowaniu, płatności dokonujemy przelewem lub kartą kredytową co sprawia, że jest to najszybsza i najwygodniejsza forma zawarcia umowy ubezpieczeniowej.

   Jeżeli szukasz samego ubezpieczenia OC, najistotniejszym kryterium jest cena, jeśli jednak decydujesz się na którąś z opcji dodatkowych warto wziąć pod uwagę opinie o ubezpieczycielu oraz dokładnie przeczytać warunki ubezpieczeniowe.

Więcej o ubezpieczeniach :
Autocasco (AC) 
Ubezpieczenie OC 
Mini casco 

Przeczytaj również :
Jak rozpoznać lakierowany element
Naprawy blacharskie
Czego można dowiedzieć się z szyb i tabliczki znamionowej?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz